BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Tokio: Očekujemo zaključivanje mirovnog sporazuma sa Moskvom

Tokio: Očekujemo zaključivanje mirovnog sporazuma sa Moskvom
07.02.2023. god.

Tokio i dalje očekuje da će zaključiti mirovni sporazum sa Moskvom i nada se brzom obnavljanju humanitarne razmene, rekao je japanski ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši na konferenciji za novinare.


„Što se tiče pitanja ’severnih teritorija‘, naša diplomatska pozicija, prema kojoj smo usmereni na sklapanje mirovnog ugovora sa Rusijom nakon rešavanja pitanja teritorija, nije promenjena“, rekao je on.

Ministar je istakao da se i Japan nada što skorijem nastavku projekta obilaska grobova nekadašnjih japanskih stanovnika Južnih Kurila. Prema njegovim rečima, to je jedan od najviših prioriteta Vlade.

Istovremeno, Hajaši je ponovo kritikovao akcije Moskve u Ukrajini i obećao da će nastaviti sa oštrim pritiskom sankcija.

„Istovremeno, što se tiče pitanja, posebno ekonomskih aktivnosti, poput ribolova ili bezbednosti plovidbe, odnosno pitanja koja bi Japan i Rusija trebalo da rešavaju kao susedne zemlje, mi ćemo u svom delovanju polaziti od nacionalnih interesa Japana.“ dodao je on.
 
Svoj stav o ovom pitanju izneo je i premijer Fumio Kišida.

„Činjenica da 77 godina nakon završetka rata nije rešeno pitanje 'severnih teritorija' i da nema mirovnog sporazuma između Japana i Rusije je krajnje žalosna. Japanska vlada je posvećena rešavanju teritorijalnog pitanje i zaključivanje mirovnog sporazuma“, rekao je on govoreći na godišnjem mitingu.

Kišida je takođe napomenuo da sada odnosi Tokija i Moskve prolaze kroz „teška vremena“ zbog sukoba u Ukrajini.

Japan 7. februara slavi Dan „severnih teritorija“ (tako se kod njih nazivaju južna ostrva Kurilskog lanca, sada u vlasništvu Rusije). Japan polaže pravo na južnokurilska ostrva Kunašir, Šikotan, Iturup i greben Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine. To je glavna prepreka za zaključivanje mirovnog sporazuma, koji Moskva i Tokio nikada nisu potpisali posle Drugog svetskog rata. Prema Zajedničkoj deklaraciji iz 1956. godine, SSSR je pristao da razmotri mogućnost ustupanja Šikotana i Habomaija Japanu u slučaju mira, a sudbina Kunašira i Iturupa nije razmatrana. Japan je, međutim, ovaj dogovor smatrao samo delom rešenja problema i nije se odrekao prava na sva ostrva. Naknadni pregovori nisu bili uspešni.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Vostok



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik/Danil Godlevsky / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“


Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba

Brisel govori o slobodi govora, ali je ne podržava, izjavio je predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta


SAD i njihovi saveznici se plaše da će Moskva izgubiti rat, izjavio je ukrajinski lider

„Akutna faza vojno-političke konfrontacije sa Zapadom je u punom jeku“, izjavio je ministar spoljnih poslova Moskve


Specijalni izaslanik Rusije u Kabulu izjavio je da Nju Delhi i Moskva imaju slične pristupe avganistanskoj krizi


Ostale novosti iz rubrike »